Jak na hypotéku?

Jak na hypotéku?

Bydlíte v nájmu nebo u rodičů a rozhodli jste se koupit si vlastní bydlení, byt, dům nebo stavební pozemek a říkáte si, že s hypotékou nebude problém, protože stabilně vyděláváte?

Začnete se rozhlížet, hledat, chodit na prohlídky a najednou vám padne ta pravá nemovitost do oka a vy se ji rozhodnete koupit.

Podepíšete Rezervační smlouvu, složíte rezervační zálohu a jdete do banky zjistit, na jakou hypotéku dosáhnete. Je to správný postup?

Správný postup je takový a makový..

Nechci vám tady říkat, jak máte postupovat, nicméně podmínky pro získání hypotéky na bydlení se zpřísňují a je tedy na místě se pořádně a hlavně včas informovat, na jakou hypotéku dosáhnete, kolik vám na nemovitost půjčí ((myšleno na kolik procent z kupní ceny nemovitosti vám banka půjčí = např. LTV 80 (Loan tu value = vyjadřuje poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti) → banka vám půjčí 80% z kupní ceny, zbytek musíte hradit z vlastních zdrojů)) a jestli vám vůbec půjčí.

Zamysleli jste se např. nad těmito otázkami?

  • Jaký mám čistý příjem? (zapůjčená částka od banky nesmí překročit devítinásobek čistého ročního příjmu žadatele)
  • Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou? (pokud jste nastoupil(a) do nového zaměstnání a běží vám zkušební lhůta, je dobré s žádostí o hypotéku počkat do jejího doběhnutí)
  • Mám nějaké spotřebitelské úvěry? (na splátku všech úvěrů včetně hypotéky by klient neměl vynaložit více než 45 % svého čistého měsíčního příjmu)
  • Nezapomněl jsem v mládí zaplatit pokutu za jízdu v MHD nebo za telefon (paušál)?
  • Mám dostatek vlastních finančních nebo jiných zdrojů? (při koupi nemovitosti na hypotéku po vás banka bude požadovat 10 – 20% vlastních příjmů z ceny nemovitosti)
  • Mohu si koupi nemovitosti vůbec dovolit z pohledu příjmů a výdajů? (TIP: napište si na papír rodinné příjmy a výdaje, konkrétně, za nájem, jídlo, zábavu atd., ať to máte před sebou a spočítejte si, jestli byste vyšší výdaje vůbec zvládli)
  • Počítám s tím, že dnešní nízké úrokové sazby se po fixaci změní?
  • atd., atd.

Když to shrnu, tak v první řadě bych doporučoval si odpovědět na otázky, zjistit si vše podstatné ohledně možnosti hypoték a potom se rozhodnout, jestli se pustit do hledání.