PRŮKAZ ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI BUDOVY (PENB) – ZMĚNY 2020

PRŮKAZ ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI BUDOVY (PENB) – ZMĚNY 2020

Průkaz energetické náročnosti budovy, tzv. PENB, je nutné mít vyhotoven při prodeji nebo pronájmu rodinného domu, bytu atp. Někdy je milně uváděno, že jej můžete nahradit vyúčtováním energií za poslední 3 roky.
 
Není to tak úplně pravda, respektive v případě, že by Vám SVJ (společenství vlastníků jednotek) nebo spravující družstvo odmítlo po písemné výzvě tento dokument předložit, tak ano, můžete jej nahradit vyúčtováním. Případné sankci byste byli uchráněni, protože povinnost předat PENB má právě SVJ nebo družstvo.
 
Kdo tedy má povinnost PENB nechat vyhotovit? Kdy nejpozději jej musíte kupujícímu nebo nájemci předat? Kdo má oprávnění PENB zhotovit? Co musíte uvést v inzerci, když PENB ještě nemáte? Vše se dozvíte v článku ZDE
 

Změny PENB v roce 2020

Donedávna platilo, že bylo nutné předat PENB v originále nebo ověřenou kopii. Ano, nestačilo pouze PENB okopírovat a předat, ale v případě, že jste nepředávali originál, museli jste jeho kopii úředně ověřit.
 
Od 25.1.2020 je ovšem účinná novela zákona 406/2000 Sb., o hospodaření energií, která stanoví, že se předkládá PENB anebo jeho kopie. 
 
A začátkem dubna 2020 vyšla nová vyhláška o energetické náročnosti budov pod číslem 264/2020 Sb. Je účinná od 1.9.2020 a mimo jiné také stanoví obsah a vzor PENB a způsob jeho zpracování. 
 
Na nový vzor PENB se můžete podívat níže.
 
 
A jestli si s PENB nevíte rady, zavolejte mi, postarám se o to.
 

TADY PRACUJI, TADY JSEM DOMA

Realitní služby – Slavkov u Brna, Rousínov, Vyškov, Brno, Holubice, Drnovice, Tučapy, Komořany, Kovalovice, Tvarožná, Velatice, Mokrá-Horákov, Hostěnice, Pozořice, Sivice, Tvarožná, Podolí, Šlapanice, Jiříkovice, Blažovice, Dražovice, Letonice, Nemčany, Hodějice, Křenovice, Zbýšov, Prace, Kobylnice, Sokolnice, Žatčany, Moutnice, Bošovice, Milešovice, Kobeřice u Brna, Nížkovice, Rašovice, Bučovice, Nevojice, Kojátky, Kyjov, Sobůlky, Věteřov, Dražůvky, Želetice, Karlín, Svatobořice, Šardice, Hovorany, Čejč, Klobouky u Brna, Morkůvky, Kašnice, Borkovany, Diváky, Velké Hostěrádky, Milotice, Dubňany, Blansko, Lelekovice, Lipůvka, Česká, Vranov, Adamov, Babice nad Svitavou, Habrůvka, Křtiny, Ochoz u Brna, Bílovice nad Svitavou, Řícmanice, Bukovina, Bukovinka, Račice-Pístovice, Olšany, Habrovany a další..