Realitní trh v Brně a jeho vývoj 2022

Realitní trh v Brně a jeho vývoj 2022

Je tomu téměř rok a půl, kdy jsem naposledy hodnotil vývoj realitního trhu v Brně a okolí. Určitě se shodneme, že nikdo z nás se stoprocentní jistotou vývoj jako takový předpovědět nemůže, ale..

A co jsem předpovídal? Padnou ceny nemovitostí? Čeká nás největší realitní krize za posledních sto let? A jak se vyvíjely úrokové sazby hypoték a jejich poskytnutý objem? Článek z listopadu roku 2020 si můžete přečíst ZDE.

Jak se vyvíjely ceny bytů v Brně?

V listopadu 2020 byla průměrná cena bytu za 1m2 76 495 Kč. A ceny bytů dál rostly neuvěřitelným tempem, protože k březnu 2022 je průměrná cena bytu v Brně za 1m2 107 009 Kč. Je to tedy nárůst téměř o 40%, přesně 39,9% za 16 měsíců. Meziroční nárůst cen, tedy od března 2021 do března 2022 je 27,1%, viz graf níže.
 
 

Jak se vyvíjely úroky u hypoték?

Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů byla v listopadu 2020 1,98%. Následující měsíce ještě slabě klesala a pak přišel růst. Meziroční nárůst, tedy od března 2021 do března 2022 je skoro neuvěřitelných 138% a průměrná sazba v březnu 2022 je 4,62%, viz graf níže. Předpokládá se, že by se měly úroky ustálit na hodnotě kolem 5%.

Důvodů, proč se úroky u hypoték tak prudce zvedly, je hned několik. Ale nejzásadnější je vysoká a stále se zvyšující inflace, která je aktuálně kolem 10%.

I navzdory stále se zvyšujících cen nemovitostí a úroků u hypoték byl rok 2021 rekordní. Většina zájemců o byty a domy financuje koupi pomocí hypotéky. A objem hypotečních úvěrů zahrnujících skutečně nové i refinancované hypoteční úvěry činil v roce 2021 celkem 459 mld. Kč. V roce 2020 to bylo 266 mld. Kč, což pro loňský rok znamenalo meziroční nárůst o 72,6 %.
 

Nevěřte, že cena bytů půjde dolů!

Doba, kdy byty, domy a pozemky rostly meziročně dvojciferným číslem je pravděpodobně za námi a jen tak se nevrátí. Ale nemyslím si, že by ceny nemovitostí měly klesat. Přirozeným vývojem se růst cen zpomalil, po extrémním roce se dostáváme zase do normálu. Je to i tím, že spoustu lidí odrazuje vysoký hypoteční úrok kolem 5%. To vše vede k nižší poptávce po bytech, které si střední třída pořizuje nejčastěji na hypotéku. 

Vysoké ceny bytů v Brně a zvyšující se úroky u hypoték způsobilo to, že se kupující přesunuly do okolních měst a obcí s dobrou dostupností moravské metropole. Takže ceny nemovitostí přirozeně rostly i v okolí Brna.

Celková situace na realitním a hypotečním trhu a taky hlavně nepříliš povzbudivá situace ve světě způsobila i to, že zájem o nemovitosti klesl. Prohlídek se realizuje méně a prodeje se začínají prodlužovat. Neznamená to však nic zásadního, spíše se realitní trh přirozeně dostává do normálu. Protože dříve bylo běžné, že se byty průměrně prodávaly 3 měsíce a domy i půl roku a ne třeba do týdne, jak to bylo u pěkných a kvalitních bytů v dobrých brněnských lokalitách v minulých letech.

Prodám svůj byt, dům nebo pozemek za dobrou cenu? Není už pozdě?

V případě, že bude poptávka po bytech a domech klesat a nabídka nemovitostí se bude zvyšovat, tak si zájemci budou moci vybírat.

Zkoušeli jste si někdy brouzdat po realitních serverech? A kterou nabídku jste si rozklikli? Pravděpodobně tu, která vás zaujala. A protože rádi kupujeme pěkné věci, tak pro prodávající bude více než kdy dřív důležité mít prodávanou nemovitost precizně odprezentovanou. Takže kvalitní fotky, poutavé videoprohlídky a kompletní informace u nabídky, popřípadě webové stránky nemovitosti, kam zájemce přivedete, budou hrát v budoucnu na realitním trhnu podstatně větší roli, než tomu bylo doposud (příklad webové prezentace bytu k prodeji v Brně ZDE) . Protože nabídka vaší nemovitosti musí mezi konkurenčními nabídkami vyniknout, aby si ji kupující na první pohled všiml.

Potřebujete-li poradit při prodej bytu, domu nebo pozemku, neváhejte se na mě obrátit. 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení