Jak jsem pomohl majiteli prodat jeho dům o 1 milión Kč více?

Jak jsem pomohl majiteli prodat jeho dům o 1 milión Kč více?

Jak to všechno začalo?

Minulý rok v září mi zavolal Petr, kterému jsem před časem pomohl prodat dům, že má kamaráda, který řeší dědictví, respektive zdědil dům v původním stavu v Brně a chce probrat možnosti, co s ním, a že se přiklání k prodeji.

S panem Danielem jsme se domluvili, že se potkáme přímo v domě. Měl už za sebou dědické řízení, takže dům už byl přepsaný na něj, stal se majitelem.

Po vyhodnocení situace na brněnském realitním trhu, náročnosti rekonstrukce a dalších variant, jsme se rozhodli, že dům prodáme a ze získaných peněz pořídíme vhodný byt.

Dům se nacházel v klidné ulici v Králově Poli, jedné z nejvyhledávanějších lokalit v Brně. Před příchodem na schůzku jsem vypracoval Analýzu tržní ceny a to z cen skutečně prodaných nemovitostí, abych si udělal představu o prodejní ceně. Ceny podobných rodinných domů se pohybovaly mezi 32 492 – 58 223 Kč/m2. A průměrná cena domu vyšla na 4,5 miliónu Kč.

Když jsem na místo přijel a detailně jsem si prošel lokalitu, dům a krásnou zahradu za domem a porovnal všechny nabídky, které se v okolí nabízí, získal jsem představu při perfektně zvládnuté prezentaci, bychom dům v daném stavu mohli prodat cca za 5,5 mil. Kč. A komu? Pravděpodobně rodině s dětmi, která by si dům zrekonstruovala dle svých představ o perfektním bydlení.

Nicméně moje představa se neshodovala s představou majitele, který požadoval 6,5 mil. Kč.

A co teď?

Už když jsem přijížděl na schůzku s p. Danielem a prohlížel si uliční zástavbu, v hlavě se mi rodil plán, jak využít potenciál, který dům a okolní zástavba nabízejí. Vidíte to taky?
 
 

Ale ještě před tím, než se rozepíši, jak jsme postupovali, musím zdůraznit jednu zásadní věc. Když se s majiteli domlouvám na spolupráci, na marketingové a prodejní strategii, na celém postupu, musíme být ve shodě. A to i s nabízenou cenou. Protože musím být přesvědčen, že nemovitost za danou cenu prodáme. Jinak by spolupráce postrádala smysl. Možná si řeknete, že když na to majitel nespěchá, tak zkusíme dát cenu vyšší a dle potřeby ji posléze snížíme. Přeci kvůli rozdílné představě o ceně nepřijdu o zakázku, že..?

Já ale pracuji tak, že nemovitosti nezkouším prodat, ale prodávám je. To však neznamená, že bych prodával pod cenou. Prodávám za maximální možnou cenu. A na to, jak pracuji, se můžete podívat ZDE

Komu jsme dům nakonec o milion víc prodali?

Panu Danielovi jsem navrhl, že bychom mohli oslovit stavební firmy a developery, kteří by o dům mohli mít zájem. Na obrázku výše vidíte pohled na prodávaný dům, napravo pětipodlažní a nalevo čtyřpodlažní bytový dům.
 
Takže jsem si zjistil na stavebním úřadě a z územního plánu města Brna informace, co by místo našeho domu šlo postavit. Oslovit jsem musel i památkový úřad, protože se dům nachází v památkové zóně, ačkoli památkou není.
 
Dále jsem dům zaměřil a vytvořil kompletní prezentaci domu k prodeji. A jelikož je dům cca 100 let starý, zaměření nebylo snadné, protože snad ani jedna stěna nebyla rovná, o pravých úhlech ani nemluvím.
 

Se zpracovanou prezentací, na kterou se můžete podívat ZDE

, jsem se pustil do oslovení brněnských firem, které by mohly mít o dům zájem.
 
Zájem o možnost poslat cenovou nabídku projevily tři brněnské stavební firmy. Všem jsem poskytl stejný prostor na prověření stavu na stavebním úřadě a dalších dotčených orgánech, od kterých potřebovaly stanovisko, a to cca 1,5 měsíce.
 
Po této době jsme dostali dvě relevantní nabídky, vybrali jsme větší stavební firmu s roky zkušeností a vyjednali jsme cenu 7 500 000 Kč. Ale POZOR, to je čistá prodejní cena pro majitele, pana Daniela. Moje odměna byla nad rámec této ceny.
 

Jak dlouho nám to celé trvalo?

Na konci září jsme s panem Danielem podepsali Zprostředkovatelskou smlouvu s jasně definovaným postupem. Vybrali jsme kupce, podepsali převodní smlouvy a 4. prosince byly načerpány peníze, tj. celá kupní cena, do advokátní úschovy. Co je to advokátní úschova a  proč realitní transakce bez úschovy peněžních prostředků a listin nedoporučuji, si můžete přečíst ZDE
 
A o den později se podala Kupní smlouva na katastr nemovitostí a začátkem ledna letošního roku dorazily panu Danielovi peníze na jeho účet.Zajistil jsem přepsání dodavatelů energií, předali jsme dům novým majitelům a panu Danielovi jsem ještě zajistil formuláře pro Finanční úřad kvůli ohlašovací povinnosti při příjmu finančních prostředků nad 5 mil. Kč.
 
Je březen 2020 a pan Daniel se bude zanedlouho stěhovat do nového bytu, domova.
 
A pakliže jste i vy zdědili nemovitost a rozmýšlíte se, co s ní, informujte se. Naprosto nezávazně a s tím, že za informace, které dostanete, nic nedáte, a přitom vám mohou vydělat peníze.
 
Tak mi zavolejte nebo napište a pojďme si popovídat, co vás ohledně dědictví, prodejů nebo pronájmů pálí. Nebo se chystáte nemovitost koupit? I pro vás jsem tady, takže mi také zavolejte, jak vám mohu být při hledání a výběru nápomocen, aniž byste platili něco navíc, než běžně zaplatíte.
 

TADY PRACUJI, TADY JSEM DOMA

Realitní služby – Slavkov u Brna, Rousínov, Vyškov, Brno, Holubice, Drnovice, Tučapy, Komořany, Kovalovice, Tvarožná, Velatice, Mokrá-Horákov, Hostěnice, Pozořice, Sivice, Tvarožná, Podolí, Šlapanice, Jiříkovice, Blažovice, Dražovice, Letonice, Nemčany, Hodějice, Křenovice, Zbýšov, Prace, Kobylnice, Sokolnice, Žatčany, Moutnice, Bošovice, Milešovice, Kobeřice u Brna, Nížkovice, Rašovice, Bučovice, Nevojice, Kojátky, Kyjov, Sobůlky, Věteřov, Dražůvky, Želetice, Karlín, Svatobořice, Šardice, Hovorany, Čejč, Klobouky u Brna, Morkůvky, Kašnice, Borkovany, Diváky, Velké Hostěrádky, Milotice, Dubňany, Blansko, Lelekovice, Lipůvka, Česká, Vranov, Adamov, Babice nad Svitavou, Habrůvka, Křtiny, Ochoz u Brna, Bílovice nad Svitavou, Řícmanice, Bukovina, Bukovinka, Račice-Pístovice, Olšany, Habrovany a další..